The Pony Express : 28 Monica Lindsay Pepp 1 Laura Clark The Pony Express….

posted in: Uncategorized | 0

Blue Lanyard with Horse print - Gifts Horses-store.comThe Pony Express : 28 Monica Lindsay Pepp 1 Laura Clark The Pony Express….

Novice Pony, over 128cm and not over 133cm, not to have won 6 firsts. (8): J R Cooper – Maxwellton Minnie Me r.

Elle Stevenson 1, Emily Wallace – Kolbeach Popstar 2, Kirk and Hunter – Willow-Spring Sir-Prize 2830 G410 r.

India O’Donnell-Fluit 3.

Novice Pony, over 133cm and not over 138cm, not to have won 6 firsts. (1): Kate Stackhouse – Southwind Rumour Hasit 1.

Champion Novice Group B Saddle Pony: J R Cooper – Maxwellton Minnie Me r.

Elle Stevenson.

Reserve Champion Novice Group B Saddle Pony: Kate Stackhouse – Southwind Rumour Hasit.

Novice Paced & Mannered Pony (Group B), over 128cm and not over 133cm, (9): Kirk and Hunter – Willow-Spring Sir-Prize 2830 G410 r.

India O’Donnell-Fluit 1, Isaacs Family – Burnlea The Urchin r.

Ellie Nesbit 2, D B Stokes – Drumnacott Santa Claus r.

Ella Stokes 3.

Novice Paced & Mannered Pony (Group B), over 133cm and not over 138cm, (1): Kate Stackhouse – Southwind Rumour Hasit 1. ” Novice Saddle Pony Group C (Judge(s): Maree Milliken, Christchurch) Novice Pony not over 123cm, not to have won 6 firsts. (7): Colleen Roberts – Llanfairbryn the Marquis G2032 r.

Isabella Roberts 1, Annabelle Read – Sunnyhill Razzle Dazzle 1824 r.

Katie Read 2, Mrs Debbie Kennedy – Chattan Nimbus r.

Bailey Kennedy 3.

Novice Pony over 123cm and not over 128cm not to have won 6 firsts. (4): Waddell, J R & S A – Carnesso Stud – Carnesso Emerald Jewel r.

Charlotte Waddell 1, Michelle O’Connor – Southwind Toy Town r.

Kelsea O’Connor 2, J P & L B Chamberlain – Eastdale Allouetta M5420 r.

Emily Chamberlain 3.

Champion Novice Group C Saddle Pony: Colleen Roberts – Llanfairbryn the Marquis G2032 r.

Isabella Roberts.

Reserve Champion Novice Group C Saddle Pony: Waddell, J R & S A – Carnesso Stud – Carnesso Emerald Jewel r.

Charlotte Waddell.

Novice Paced & Mannered Pony (Group C) not over 123cm not to have won 6 firsts (7): Colleen Roberts – Llanfairbryn the Marquis G2032 r.

Isabella Roberts 1, Annabelle Read – Sunnyhill Razzle Dazzle 1824 r.

Katie Read 2, Steffi Whittaker – Sakah’s Irish Rose 3.

Novice Paced & Mannered Pony (Group C) over 123cm not over 128cm (5): Colleen Roberts – Willow-Spring Chelsea r.

Isabella Roberts 1, Waddell, J R & S A – Carnesso Stud – Carnesso Emerald Jewel r.

Charlotte Waddell 2, Michelle O’Connor – Southwind Toy Town r.

Kelsea O’Connor 3.

SHOWJUMPING SECTION SHOWJUMPING SECTION ” Showjumping Wednesday (Judge(s): Gary Sinclair, Wellington) Open Horse, TAM 5 Art 238/2.2, 1.10m. (51): Mrs Jane Neave – Bobby Brown r.

Kate Taylor 1, Mrs Jane Neave – Ben r.

Kate Taylor 2, Kim Manson – Sovereign Prince 3, I C Bell – My Bid r.

Candance Bell 4.

Open Horse TAM 5 Art 238/2.2, 1.20m. (31): Janice Clyma – Spotswood 1, Tegan Fitzsimon – Waitangi Jetstream 2, Mrs Jane Neave – Ben r.

Kate Taylor 3, Mrs Jane Parrott – Ventura r.

Hayley Parrott 4.

Open Horse TAM 5 Art 238/2.2 1.30m. (11): Tegan Fitzsimon – Party Time 1, Miss Tracy Kovacs – Taboo 2, Chris Harris – Zilco Te Peka Luciano 3.

Open Horse Two Phase Competition Art 274/5.2 1.00m. (31): Robb Family Partnership – Worldclass r.

Georgia Robb 1, Barker Family – Special Blend r.

Joshua Barker 2, Brown Family – Midwinter Blue r.

Jess Brown 3, Christine Stevenson – Honourable r.

Lucy Stevenson 4.

Open Pony, Two Phase Competition Art 274/5.2, 1.0m. (30): Monica Lindsay – Pepp 1, Jan Robertson – She’s Legally Blonde r.

Olivia Robertson 2, Beth-Ann Sher – Finn Finnegan 3, Mark Urquhart – Free Falcon r.

G Urquhart 4.

Open Pony, Two Phase Competition, Art 274/5.2, 1.10m. (28): Monica Lindsay – Pepp 1, Laura Clark – The Pony Express 2, Beth-Ann Sher – Finn Finnegan 3, Nicolee Ayton – Iamwhatlam 4.

SHEEP SECTION SHEEP SECTION ” Sheep All Breeds (Judge(s): Bill Bain, Rosburgh East & Graham Black, Blenheim – Best Wool Breed Ram Hogget Nigel Barnett, Dunsandel – Super Ewe Terminal Sire Geoff Bush, NSW – All Breeds Ram, Meat & Wool Breeds Juan de Dias Arteaga, Maxico Roger Fuller, Christchurch – Best Fine Wool Sheep Hamish Gardiner, Amberley – Terminal Sire Gordon Gilbert, Leeston & David McCullogh, Waimate – Wool Breeds Pair & Sumpreme Champion Wool Breeds Donald Hayes, Rakaia – Super Ewe Dual Purpose Don Ingold, Ashburton – Best Meat Breed Ram Hogget Doug Lineham, Hamilton & Marty Loffhagen, Hawarden – Food & Fibre Chris Medlicott, Waimate – RAS Youth Stock judging

Read more about The Pony Express : 28 Monica Lindsay Pepp 1 Laura Clark The Pony Express….:

Equestrian Products – Guardian Horse Bedding, Equiderma Skin Products, Equilinn Sports Bra

Other Sources:

  • Bicycle Saddle Fit: Cycling Gear Guide | Bicycling Magazine
  • Horse Racing Games – Free online games at Agame.com
  • Bicycle Saddle Fit: Cycling Gear Guide | Bicycling Magazine
  • Equestrian Products – Guardian Horse Bedding, Equiderma Skin Products, Equilinn Sports Bra, Learn more about Blue Lanyard with Horse print – Gifts Horses-store.com HERE:

    Horses-Store.com and The Pony Express : 28 Monica Lindsay Pepp 1 Laura Clark The Pony Express….
    Horses-Store.com - The Pony Express : 28 Monica Lindsay Pepp 1 Laura Clark The Pony Express….
    Horses-Store.com and The Pony Express : 28 Monica Lindsay Pepp 1 Laura Clark The Pony Express….
    Horses-Store.com - The Pony Express : 28 Monica Lindsay Pepp 1 Laura Clark The Pony Express….